Su aboneliği için başvuru yapmak, yeni eve taşınırken yapılacak diğer başvurularla birlikte en zorlu aşamalardan bir tanesidir. Su aboneliği başvurusu yeni konuta taşınırken yapılması gereken ilk iş olmalıdır. Örneğin, Mersinde kiralık ev buldunuz ve taşınmaya karar verdiniz. Eğer taşınacağınız evde su bağlantısı yoksa dairenin temizliğini dahi yapamaz durumda olacaksınız. Bu yüzden elektrik aboneliği başvurusu ile birlikte su aboneliğinin daireye taşınmadan önce yapılması işleri kolaylaştırma açısından faydalı olacaktır. Bu zorlu başvuru aşamasını rahat bir şekilde gerçekleştirmeniz için sizlere bu konuyu hazırlamakta yarar gördük.

Su aboneliği başvurusu için dairenin bulunduğu adrese ait ilgili belediye ve su kanalizasyon idaresine giderek müracaatta bulunulmalıdır. Su aboneliği için müdürlükler tarafından gerekli görülen evraklar doldurulmalı ve başvuru dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçe yazıldıktan sonra kurum tarafından sizlere dilekçe numarası verilecektir. Bir sonraki aşamada ise, dilekçenin verildiği adrese belediye ve su kanalizasyon idaresi tarafından teknik ekip gönderilerek sayaç ve tesisatın kontrolü gerçekleşir. Eğer evin tesisatında veya sayacında herhangi bir sorun belirlenmez ise görevliler tarafından dilekçe numarası verilir. Tüm bu işlemler gerçekleştirildikten sonra abonelik için yaklaşık 330 lira, teminat bedeli için ise 140 lira yatırılmalıdır. Belirlenen ücretler yatırıldığı takdirde belediye tarafından personel gönderilerek su tesisatınızın bağlantısı sağlanacaktır. Fakat bu işlemleri gerçekleştirirken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler şu şekildedir;

Su Aboneliği Yapılırken Gereken Belgeler:

  • İlgili belediyelerden alınmış yapı iskânı belgesi.
  • Daireye ait tapu belgesi veya kiracı iseniz kira sözleşmesinin örneğini götürülmelidir.
  • Su ve kanal katılım makbuzu sureti.
  • Başvuruyu yapacak kişinin kimlik belgesi.(TC kimlik numarası bulunmalı)
  • Numarataj krokisine ait belgenin aslı veya fotokopisi.

Not: Teminat bedeli su aboneliği iptali sırasında güncel fiyat üzerinden su aboneliği üzerinde bulunan kişiye iade edilir.

Reklamlar